To warto zobaczyć! Z kart historii Jałowca

Jałowiec

To warto zobaczyć!

Pałac w Jałowcu.

Budowla neoklasycystyczna z pierwszej połowy XIX wieku (1820 – 1828). Był siedzibą właścicieli Jałowca. Pałac otacza założony w I połowie XIX wieku park krajobrazowy z piękną aleją lipową. Oficyny dworskie, wozownie i stajnie wybudowano w XIX wieku.

Dwukondygnacyjny budynek pałacu z 3 ryzalitami wzniesiony został na planie prostokąta. W fasadzie frontowej od strony dziedzińca folwarcznego znajduje się czterokolumnowy portyk z balkonem. Wieńczy go trójkątny tympanom z płaskorzeźbami alegorycznymi. Fasadę od strony parku rozwiązano w sposób architektonicznie analogiczny, z tą różnicą, że na tympanonie znajduje się kartusz herbowy. Uwagę zwracają też przyścienne filary z jońskimi głowicami.

Fasada od strony parku.                        Fasada od strony parku - portyk z balkonem.                              Fasada boczna.

Grobowiec.

Grobowiec neogotycki poświęcony Karolowi Robertowi Lachmannowi (porucznik huzarów w 16 pułku Schlezwig-Hollstein), który poległ w sierpniu 1870 roku w wojnie francusko-włoskiej. K.R. Lachmann był ostatnim męskim potomkiem rodu Lachmannów.

Aleja lipowa.

Znajduje się przy kompleksie folwarczno-pałacowym. Obsadzona jest 21 lipami drobnolistnymi (pomniki przyrody). Wiek lip określa się na około 200 lat.

Ruiny kościoła.

W południowej części wsi Jałowiec znajdują się ruiny kościoła ewangelickiego wybudowanego w XVIII wieku. Kościół uległ zniszczeniu po 1945 roku.