Menu

O szkole

Projekty unijne


Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze aż do końca.                

Joseph Conrad

                                                                                                                                         

  

Szkoła Podstawowa w Kościelniku.

 

            Szkoła Podstawowa w Kościelniku ma już 60-letnią tradycję, gdyż powstała w lutym 1946 roku. Jest jedną z czterech szkół funkcjonujących na terenie Gminy Wiejskiej Lubań. Aktualnie do naszej placówki uczęszcza 137 uczniów, uczących się w siedmiu oddziałach. Opiekę dydaktyczną i wychowawczą sprawuje 12 ambitnych, kreatywnych i twórczych pedagogów, niebojących się nowych wyzwań, wychodzących naprzeciw potrzebom współczesnego, młodego człowieka.

Szkoła posiada pracownię informatyczną i bibliotekę multimedialną.

            Nasza szkółka jest niewielka, ale bez wątpienia posiada charakter… Z całą pewnością zasługuje też na miano szkoły marzeń, gdyż w roku 2005/2006 realizowaliśmy program pod takim tytułem. Mimo, iż program został zakończony, nadal staramy się realizować i spełniać dziecięce marzenia. A jakie marzenia już spełniliśmy? Powspominajmy.

            Projekt nasz zatytułowaliśmy „Bliżej siebie, bliżej natury”. Naszym celem była integracja środowiska uczniowskiego ze społecznością wsi, z jednoczesnym zwróceniem uwagi na problemy środowiska przyrodniczego, takie jak dzikie wysypiska śmieci, zanieczyszczenie wód czy biodegradacja śmieci.

Efektem podjętych działań był Pierwszy Sejmik Ekologiczny Gminy Wiejskiej Lubań. Jednak zanim do tego doszło, dzieci uczęszczające na kółko ekologiczne zbadały stan środowiska naturalnego w naszej wsi. Poszukiwały i fotografowały dzikie wysypiska śmieci, a na podstawie dokumentacji utworzyły mapę. Mali ekolodzy badali też stopień zanieczyszczenia powietrza oraz wody, zakopywali różnorodne odpady, by po kilku miesiącach sprawdzić, w jakim stopniu uległy one biodegradacji. Profesjonalizm, z jakim dzieci zaprezentowały swoje wyniki, wprawił w zdumienie przedstawicieli władz i instytucji.

            Ważnym elementem naszego projektu było utworzenie multimedialnego geoprzewodnika po najbliższej okolicy. Dzieci były w wydziale geodezji w Lubaniu, gdzie nie tylko zobaczyły mapy zamieszkiwanego przez siebie terenu, ale stały się właścicielami kilku z nich. Mapy pomogły potem w odkrywaniu pięknych miejsc. Pod okiem opiekunów szkolnego koła turystycznego uczniowie zrobili wiele zdjęć obiektów zabytkowych i przyrodniczych, które zostały wykorzystane w geoprzewodniku.

            Ogromną frajdą dla naszych wychowanków były warsztaty artystyczne, które poprowadziła malarka z Legnicy. Dzieci wykonały prace plastyczne, m.in. na papierze fotograficznym, a także prace przestrzenne, które zdobiły nasze szkolne korytarze. Jedna z prac – słoń – wzięła udział w wojewódzkim podsumowaniu Szkoły Marzeń na zamku w Książu i wzbudzała wielkie zainteresowanie.

            W ramach projektu dzieci wyjeżdżały na nieodpłatne wycieczki do Zakopanego, Kowar, Karpacza, Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, uczęszczały na koncerty Filharmonii Jeleniogórskiej. Brały też udział w kursie udzielania pierwszej pomocy „Zanim przyjedzie pogotowie”, który zakończył się egzaminem i otrzymaniem zaświadczeń wydanych przez Zarząd Okręgu PCK we Wrocławiu. Uczestnicy kursu opanowali proste czynności ratownicze, nabrali pewności siebie i wykazali gotowość do niesienia pomocy innym ludziom.

            Dzieci mające zdiagnozowane problemy z wymową uczęszczały na zajęcia logopedyczne, a rodzice uzyskiwali informacje, jak pracować z dzieckiem ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi.

            Działań w ramach projektu Szkoły Marzeń było dużo więcej, jednak nie sposób tu wszystkie wymienić. Młodość żywi się marzeniami, więc nadal pomagamy  je spełniać, wykorzystując do tego m.in. zajęcia pozalekcyjne. Mamy nadzieję, że udział w kolejnych programach skierowanych do naszych wychowanków pomoże skutecznie spełniać „wielkie” marzenia naszych małych pociech. Czasem przecież tak niewiele trzeba, by wywołać uśmiech na twarzy dziecka…

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    mgr Iwona Kalinowska-Tymińska

                                                                                                        nauczyciel języka polskiego

 
 
 
 
Projekt Einstein - każdy ma w sobie ukryty potencjał.

       

Szkolny Program Rozwojowy nosił nazwę „Nauka nie pójdzie w las…”.  Jego liderem była mgr Iwona Kalinowska – Tymińska. Program skierowany był do 126 uczniów, w tym 64 dziewcząt i 62 chłopców. Celem głównym wszelkich działań w ramach projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów przez wzrost wyniku egzaminu zewnętrznego w kategorii umiejętności praktycznych, czyli nauka przez praktykę, działanie, rozwiązywanie problemów. Chciano uzmysłowić uczniom, że każdy może zostać Einsteinem, bo rozwijać i uczyć się możemy w różny sposób.Cele szczegółowe to:

─ * umiejętność pomiarów za pomocą przyrządów i metodą organoleptyczną, określanie właściwości fauny i flory, opracowanie produktów końcowych w postaci tabeli;

─ * umiejętność komunikacji w redagowaniu gazetki szkolnej, zasady przeprowadzania wywiadu i sporządzania dobrej notatki prasowej, znajomość prawa prasowego pod kątem praw autorskich, zgłębianie tajników działania mediów;

─  * doskonalenie umiejętności w zakresie technologii informatycznej: koło informatyczne, warsztaty w Multicentrum, obróbka zdjęć z aparatu cyfrowego, zapoznanie z programem Studio Foto w celu redagowania e-gazetki;

─ * kontynuacja marszów i rajdów, wdrażających ucznia do orientowania się w terenie według mapy;

─ * uwrażliwianie na piękno rodzinnego krajobrazu, poszukiwanie osobliwości przyrodniczych poprzez organizację plenerów plastycznego i fotograficznego;

─ * wspomaganie uczniów pod kątem umiejętności szybkiego czytania i uczenia się.

Zajęcia prowadzone w szkole w ramach projektu Einstein – każdy ma w sobie ukryty; potencjał były to zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne prowadzone w formie warsztatów, kół, wycieczek i plenerów trwające od 2 marca 2010 roku do 15 czerwca 2011 roku. W sumie zrealizowano 414 godzin w 5 zadaniach, które były podzielone na różnorodne działania, ale mające na celu osiągnięcie kompetencji założonych dla całego zadania. Każdy uczeń brał udział dobrowolnie wybranych formach.

Odkrywanie  pokładów zdolności i talentów,  pewności siebie i wiary we własne siły rozpoczęło zadanie „Las i woda to nasza uroda”,  ramach którego zaplanowano aż 11 różnorodnych zadań, skierowanych do uczniów każdej grupy wiekowej.  Poznawanie fauny i flory leśnej oraz środowiska wodnego odbywało się na kilka sposobów. Podczas wycieczki do leśniczówki w Chromcu mali badacze z klas I-III poznali skrzydlatych przyjaciół zamieszkujących las. Pod czujnym okiem leśniczego uczniowie prowadzili obserwacje ptaków. Pomocne przy tym zajęciu były lornetki oraz atlasy ptaków. Jak skuteczne były wysiłki „leśnych skrzatów” można się było przekonać podczas konkursu wiedzy o lesie, który został przeprowadzony przez pana leśniczego. Okazało się, że każdy uczestnik odpowiadał celująco, a wręcz śpiewająco. Problemu nie było także z rozpoznawaniem tropów zwierząt. Tę umiejętność uczestnicy projektu nabyli na warsztatach w Świeradowie – Zdroju oraz podczas wędrówek po lasach w okolicach Kościelnika. Wielkim wydarzeniem było też spotkanie z myśliwymi, którzy zaprezentowali m.in. pozdrowienie myśliwskie grane na rogu.

Zajęcia terenowe odbywały się też w starszej grupie wiekowej. Uczniowie klas IV – VI obserwowali zmianę szaty roślinnej wraz z wysokością, porównywali stopień zaawansowania budzenia się przyrody na pogórzu i w Górach Izerskich, samodzielnie dokonywali pomiarów za pomocą przyrządów przyrodnika (termometr, lornetka, kompas, lupa). Posługując się mapą wyznaczyli trasę przejazdu z Kościelnika do Świeradowa – Zdroju. Uzbrojeni dodatkowo w aparat cyfrowy oraz kamerę „podbili” Stóg Izerski i okolice, gdzie dotarli kolejką gondolową. Dzieci naocznie też przekonały się, jak bardzo pogoda w górach jest zmienna i różni się od tej, jaka panuje u ich podnóża.

Piękno przyrody regionu utrwalono następnie podczas plenerów plastycznego i fotograficznego. Pod okiem profesjonalistów poznano tajniki perspektywy, właściwego doboru kolorów czy kompozycji. Młodzi fotografowie i plastycy w poszukiwaniu ciekawych obiektów do swoich prac potrafili wykorzystać wiedzę zdobytą podczas zajęć przyrodniczych.

Wszystkie zajęcia realizowane w obrębie zadania „Las i woda to nasza uroda” okazały się dobrze wykorzystanym czasem wolnym, gdzie nauka okazała się znakomitą zabawą. Nastąpił wyraźny wzrost umiejętności w pracy w zespole, zorganizowano 3 wystawy fotograficzno – plastyczno - literackie, wykonano 3 prezentacje multimedialne, opracowano zestawienie wyników badań środowiska leśnego i wodnego, powstały 4 albumy plastyczne „Cztery pory roku w lesie”, uczniowie nauczyli się określać wiek drzew, oszacowywać ich wysokość, umieją posługiwać się lornetką, taśmą mierniczą, lupą i termometrem, poznali nazwy pięter lasu, nauczyli się określać parametry wody metodą organoleptyczną i laboratoryjną, potrafią posługiwać się aparatem cyfrowym i zgrywać zdjęcia na komputer oraz  poszerzyli swoje wiadomości na temat środowiska przyrodniczego.

 Bardzo ważnym elementem życia szkolnego są informacje, które uczniowie mogą sobie przekazywać za pomocą własnego czasopisma. Projekt „Einstein…” pomógł we wskrzeszeniu gazetki szkolnej. Po latach milczenia ponownie odezwał się „dobry duch” szkoły, któremu na imię Spod ławki, a to za sprawą zajęć projektowych ”Komunikacja kluczem do świata. Koło dziennikarskie”. Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej zapoznali się ze światem mediów, m.in. poprzez wizytę w redakcji Ziemi Lubańskiejczy Muzycznym Radio w Jeleniej Górze, brali też udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez reportera TVP. Pojęcia typu: setka, kadr, łam, szpalta, mikser, kolegium dziennikarskie itd. przestały być tajemnicą.Efektem tych spotkań był artykuł w Ziemi Lubańskiejoraz reportaż na temat „Einsteina…” wyemitowany w Panoramie, Teleexpresie, Faktach Wrocław oraz Telewizji Łużyce. Oczywiście w roli głównej wystąpili uczestnicy realizujący zadanie. Trema była wielka, ale okazało się, że niektórzy są wręcz stworzeni do występów na wizji, a warsztaty z komunikacji werbalnej i niewerbalnej okazały się bardzo przydatne. W trakcie trwania projektu uczniowie wydali 12 numerów gazetki szkolnej Spod ławki , nauczyli się posługiwać komputerem, urządzeniami peryferyjnymi i programami do redagowania gazetki. Wielu uczniów ujawniło swoje zainteresowania poprzez samodzielny wybór redagowanego działu.

Jednym z działań projektowych była pomoc w nauce dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych pod wiele mówiącą nazwą „Naucz się uczyć”. Celem zajęć było pokazanie uczestnikom, iż nauka nie musi być przykrą koniecznością, lecz może być również dobrą zabawą. Uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych wymaga dodatkowej stymulacji do podejmowania zadań, dlatego też jeden z modułów zadania prowadziła  pedagog szkolna. Zajęcia kynoterapeutyczne z cyklu "Spotkanie z psem" były działaniem nowatorskim i w pewnym sensie eksperymentalnym. Cele kynoterapii współgrają z potrzebami tych uczniów. Prowadzone zajęcia miały m.in. na celu: ujawnienie i odreagowanie negatywnych emocji, poprawę samopoczucia, podniesienie poczucia własnej wartości, identyfikowanie i wyrażanie emocji, poprawę komunikacji, zmianę nieprawidłowych zachowań psychofizycznych oraz naukę poprawności interakcji społecznych. Zaprezentowane ćwiczenia posłuszeństwa, triki treserskie wzbudzały podziw i zaskakiwały uczestników zajęć. Każdy z uczestników mógł podjąć próbę nauczenia czworonoga nowej komendy, co sprawiało ogromną radość. Uczestnicy zajęć zapoznali się z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi: zachowania wobec zwierząt, ich pielęgnacji, a także odpowiedzialności za swoje zwierzę. Uczniowie zapoznani zostali z mową ciała psa. Przypomniano postawę bezpieczną  i zachowanie w sytuacji agresywnego psa. Dzieci z zaangażowaniem rozwiązywały zagadki i brały udział w przygotowanych ćwiczeniach. Uśmiech i zadowolenie uczestników stanowiły  inspirację do organizacji kolejnych spotkań. Ciekawym doświadczeniem była też wycieczka do ExploraParku w Wałbrzychu, gdzie w formie zabawowej objaśnia się dzieciom skomplikowane problemy nauki i techniki, a szczególnie z zakresu matematyki. Magia matematyki widać zaczęła szybko oddziaływać, gdyż pięciu uczniów  klasy III, którzy uczęszczali na kółko matematyczne, osiągnęło bardzo wysokie wyniki w konkursie matematycznym. Może któryś z nich zostanie Pitagorasem? Na kółku języka angielskiego uczniowie dowiedzieli się, że „English is easy”, więc teraz umieją się przywitać, pożegnać przedstawić, opisać klasę, użyć liczebników, nazwać członków rodziny, dokonać zakupów w sklepie spożywczym czy poprosić lekarza o poradę. Nie obca też im jest kultura Wielkiej Brytanii. Potem już tylko zostało poznać techniki szybkiego czytania i sukces gwarantowany!

Gdy umiejętności komunikacyjne, językowe, przyrodnicze czy matematyczne zostały obłaskawione, przyszedł czas na zaczerpnięcie świeżego powietrza. Zapoznanie z podstawowymi znakami topograficznymi, oznaczeniami szlaków turystycznych w tym również górskich, utrwalenie skali  i określanie kierunków geograficznych bez przyrządów ułatwiło wykonanie szkicu mapy topograficznej terenu wokół szkoły, a następnie marsz na orientację, w którym współzawodniczyły trzy grupy. Każdy z uczestniczących w tym przedsięwzięciu może śmiało powiedzieć:  „Nie zgubię się w terenie”.

„Nauka nie poszła w las” –tego uczniowie jak i nauczyciele są pewni. Na podsumowaniu działań projektowych dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, m.in. poprzez zaprezentowanie scenek rodzajowych w języku angielskim na zasadzie stop klatki (po zatrzymaniu następowało tłumaczenie na język polski), wystawy prac dzieci – galeria literacka, plastyczna, figury przestrzenne, prezentacje multimedialne i filmowe, fotoreportaże, wyniki badania środowiska leśnego i wodnego, 12 numerów gazetki szkolnej „Spod ławki”. Na koniec uczestnicy festynu wzięli udział w quizie matematycznym i zabawie z szukaniem przedmiotów według mapy topograficznej.

Projekt „Einstein – każdy ma w sobie ukryty potencjał dostarczył wiele radości i pomógł odbiorcom uwierzyć we własne możliwości.

mgr Iwona Kalinowska - Tymińska

lider szkolnego programu Einstein..., nauczycielka j. polskiego i historii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                      

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelniku
    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelniku
    Kościelnik 40
    59-800 Lubań
  • 75 721 52 35

Galeria zdjęć